Technika jednotky


Cisternová automobilová stříkačka CAS 15

Cisternové automobilové stříkačky CAS 15 na podvozku Daf AE65NC s automatickou pěti stupňovou převodovkou, první registrace vozidla 12/1995 v Holandsku, od roku 2013 provozována v ČR v obci (SDH) Žeravice, v roce 2020 okoupena obcí (HS) Omice, motor -diesel o výkonu max. 156 kW, zdvihový objem 6240 cm³, stav tachometru 44442 km (2020), počet míst 8, v kabině vozidla zabudovány 4 držáky dýchacích přístrojů, vozidlo je vybaveno výstražným zařízením, požární nadstavbu vyrobila firma Ziegler, plastová nádrž na vodu o objemu 2000 l, požární čerpadlo Ziegler FP 16/8 o výkonu 1600 l při 8 bar, 2x vysokotlaký naviják s tvarově stálou hadicí o délce 90 m, součástí vozidla je pneumatický osvětlovací stožár o výkonu 2 x 1000 W na napětí 230 V, vozidlo je osazeno radiostanicí Motorola GM 300, tažným závěsem Ringfeder typ 2020 s čepem 40 mm, couvací kamerou a daší vybavení viz přiložené foto.

Technický popis CAS 15
Fotogalerie CAS 15

 

Cisternová automobilová stříkačka CAS 25 Š706 RTHP

Vozidlo bylo vyrobeno v roce 1981 a v roce 2008 prošlo repasí. Ve výzbroji nahradilo vozidlo Avia DA-12. Obec Omice vozidlo zakoupila v březnu roku 2008 od obce Šitbořice. Jedná se o vozidlo určené k přepravě 8 hasičů se vším potřebným vybavením pro zásah. Vozidlo má nádrž na 3500 l vody, dopravu vody z vozidla zajišťuje čerpadlo poháněné kardanovým hřídelem od motoru vozidla s maximálním výkonem 2500 litrů vody za minutu. Podvozek vozidla má stabilní náhon na zadní nápravu, v případě potřeby je možné zapnout i pohon přední nápravy a uzávěrky diferenciálů na obou nápravách. Díky tomu má vozidlo velice dobrou průchodnost i těžkým terénem (toto byl i jeden z požadavků při výběru vozidla vzhledem k terénním podmínkám v obci a okolí). Vozidlo umožňuje provádět hasební zásah buď pomocí hadic připojených na výtlačná hrdla čerpadla nebo přes lafetovou proudnici („dělo“) namontovanou na zádi pochozí nástavby. Po repasi je navíc možné provádět hasební zásah i pomocí tvarověstálé hadice namontované na průtokovém navijáku v zádi vozidla nad čerpadlem.

Technický popis CAS 25
Fotogalerie CAS 25

 

Repase vozidla CAS25 v r. 2008

Vzhledem ke stáří vozidla bylo nutné na něm provést řadu oprav a úprav, část z nich si hasiči provedli sami hned po koupi vozidla (nový nátěr vnitřku vodní nádrže, kompletní oprava výfukového potrubí, netěsnosti čerpadla vody a přívodních potrubí), další opravy byly zadány ve firmě 67 v Ostrovačicích (šlo zejména o opravu nefunkční převodovky předního náhonu). Následně bylo požádán Jihomoravský kraj o přidělení dotace na kompletní repasi nástavby tohoto vozidla. Kraj obci přidělil dotaci ve výši 500 000 Kč. Obec oslovila celkem 5 firem zabývajících se opravami hasičských vozidel, hasiči zejména požadovali zvětšení úložných prostor vozidla, montáž průtokového navijáku na místo původní nádrže na pěnidlo, zrepasování čerpadla, opravu vzduchového posilovače řízení, kompletní opravu oplechování nástavby a nový nástřik celého auta.

Z předložených nabídek byla vybrána firma Komet Pečky. Vozidlo bylo do Peček odvezeno začátkem srpna 2008 a zpět jsme si ho dovezli 6. prosince téhož roku. Během této doby jsme uskutečnili ve firmě 3 kontrolní návštěvy, při kterých se upřesňovaly detaily. Při repasi byly vytvořeny nové úložné prostory nad koly vozidla a dvojnásobně zvětšeny úložné prostory na bocích zádě vozidla. Navíc byla přemístěna i výtlačná hrdla pod vozidlo, čímž se uvolnil další prostor v zadních skříních. Na pochozí střechu byla umístěna hliníková bedna na ženijní nářadí, box na kanystry s pěnidlem a držáky na nastavovací žebřík. Akumulátory byly přemístěny do prostoru pod kabinou a uvolněný prostor byl využit pro vytvoření úložného boxu pro plovoucí čerpadlo. Z hlediska vzhledu však největší zásah znamena la kompletní přestavba zádě vozidla, která teď působí mnohem moderněji, prostě to auto zezadu vůbec nevypadá jako klasický Trambus. Díky zvětšenému prostoru zádě vozidla bylo možno nad čerpadlo na místo demontované nádrže na pěnu namontovat požadovaný průtokový naviják s tvarověstálou hadicí a kombinovanou proudnicí. Na zábradlí nad čerpadlem byla namontována dvojice výstražných oranžových světel.

S přístupem firmy Komet jsme byli velice spokojeni, kvalita odvedené práce je také vcelku dobrá. Menší problémy s lakem vozidla firma v rámci záruky odstranila v lednu 2010. Celková cena repase dosáhla 650 000 Kč (500 000 Kč z dotace JmK a zbytek platila obec Omice ze svého rozpočtu). Na kabinu vozidla byla už opět svépomocí namontována záblesková výstražná rampa Tesla, na přední masce vozidla je dvojice modrých zábleskových světel. Dále byla do kabiny domontována vozidlová radiostanice HYT TM 610. Na záď vozidla byl namontován zábleskový maják.

Popis repase CAS25
Fotogalerie repase


Přívěsný vozík PPS-12

Přívěsný vozík pro přepravu čerpadla PS-12 obec zakoupila v roce 2008 od hasičů z obce Březník. Vozík slouží JSDH obce k přepravě čerpadla a dalšího příslušenství (hadice,savice atd.) na místo zásahu. Dále vozík používají i soutěžní družstva SDH k přepravě čerpadla a materiálu na soutěže v požárním sportu.

 

Čerpadlo PS-12

Přenosné čerpadlo PS-12 používá JSDH obce v případě potřeby čerpání vody například ze zatopených prostor po záplavách a přívalových deštích, dále se používá pro plnění CAS vodou z řeky apod.

Originální návod k PPS-12 a PS-12 v PDF

 

Další výzbroj JSDH Omice:

Plovoucí čerpadlo Niagara
Motorová pila Stihl 026
Elektocentrála Herkules 2,2 kW
Kalové čerpadlo Extractor
Přenosné radiostanice HYT TC700 (volací znak PBM 705, PBM 706 a PBM 707)
Vozidlová radiostanice TM 610 (volací znak PBM 701)
Halogenové reflektory 2× 500 W
Nastavovací žebřík
Sorbenty na zachycení uniklých ropných látek