Rekord v dálkové dopravě vody 7.–9. 5. 2010

Asi před třemi lety vznikl v hlavě skupiny hasičů z obce Nové Dvory (obec leží kousek od Žďáru nad Sázavou a má cca 300 obyvatel) poněkud šílený nápad pokusit se překonat stávající český rekord v dálkové dopravě vody pomocí hasičských čerpadel. Rekord byl vytvořen v roce 2001 v okolí Máchova jezera a měl délku cca 47 km. Hasiči z Nových Dvorů se rozhodli pokusit se překonat tento rekord o pořádný kus a navíc v podmínkách Vysočiny. Nakonec vymysleli trasu v celkové délce přes 63 km a s celkovým převýšením tratě 541 metrů. Začátek tratě byl naplánován v obci Dolní Loučky nedaleko Tišnova (nadmořská výška 295 metrů) a konec na vrcholu Devět skal (nadmořská výška 836 metrů). Vzhledem k členitému terénu po trase navíc voda musela překonávat mnoho prudkých stoupání a klesání. Přes různé potíže se jim nakonec jejich odvážný nápad podařilo dotáhnout do zdárného konce a v sobotu 8.5.2010 byl nový rekord v dálkové dopravě vody skutečností.
Omičtí dobrovolní hasiči se k účasti na této akci přihlásili už na jaře 2009 a vlastního rekordního pokusu se zúčastnilo družstvo ve složení Michal Kadela, Viktor Patera, Karel Hudík ml., Pavel Beránek, Roman Kadela a Pavel Průdek. Hasiči vyrazili už v pátek kolem oběda a jejich cílem bylo westernové městečko Šiklův Mlýn nedaleko Zvole, kde byl sraz všech zúčastněných jednotek, porada velitelů a zajištěný nocleh. V sobotu v 5 ráno byl budíček, rychlá snídaně a pak už se sbory rozjížděly na své přidělené úseky. Organizátoři měli vše dobře připraveno, každý sbor přesně věděl kde bude stát se svým čerpadlem, kolik má rozvinou hadic a jaký tlak vody musí na čerpadle udržovat. Omickým hasičům bylo přiděleno stanoviště č.10 na prvním úseku (v kopci na silnici 3. třídy mezi obcemi Újezd u Tišnova a Tišnovská Nová Ves). Po příjezdu na místo bylo připraveno čerpadlo PS-12 a nataženy hadice B směrem k dalšímu stanovišti, současně byly na čerpadlo připojeny hadice od sboru před námi. A pak už se jen čekalo až bude vše připraveno po celé trase. V 10:30 byl vysílačkami vydán povel k částečnému zavodnění hadicového vedení z připravených cisteren, ty pak byly po vyprázdnění odpojeny a pokračovalo se s plněným vody do hadic už jen vodou ze startu v Dolních Loučkách.
Už od počátku byl postup vody poměrně pomalý, naplnit celý první úsek trvalo víc než 1,5 hodiny. Samozřejmě se projevovaly i závady - občas došlo k prasknutí hadice nebo k selhání čerpadla. S tím však organizátoři předem počítali a všichni měli přesné instrukce jak v těchto případech postupovat aby přerušení dodávky vody bylo co nejkratší. Problémy se nevyhnuly ani omickým hasičům, na jednom z našich čerpadel nastal dvakrát problém s dodávkou paliva do motoru a druhé (záložní) čerpadlo přestalo fungovat asi po 3/4 hodině čerpání kvůli problému se zapalováním. Místo našeho porouchaného čerpadla bylo zapojeno čerpadlo hasičů z Prace, které už pak vydrželo až do konce (cca 2,5 hodiny). Konečně v 17.30 začala voda stříkat z hadice na Devíti skalách a za dalších 10 minut uznali komisaři z Agentury Dobrý den rekord jako platný a jeho délka 63 kilometrů bude zapsána do Guinesovy knihy českých rekordů.
Po skončení rekordního pokusu se zúčastněné sbory přesunuly zpět do Westernového městečka k závěrečnému vyhodnocení akce, po kterém následoval rockový večer s volnou zábavou. Při slavnostním vyhlášení bylo mimo jiné i poděkováno omickým hasičům za zapůjčení elektrocentrály, která celý den napájela radiový převaděč zajišťující komunikaci na celém prvním úseku.

Na další informace, fotky a videa se můžete podívat na stránky organizátorů.

Na závěr trocha čísel:
celková délka trasy - 63,46 km
celkové převýšení - 541 metrů
začátek čerpání - 10.35 hod
výstřik vody na konci - 17.30 hod
zúčastněno sborů - 288
zúčastněno hasičů - 2592
použito hadic B - 3553 kusů
radiostanice - 291

Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Foto
Foto
Foto
Foto